Vogue. Za kulisami świata mody. Cała prawda o okrutnym biznesie?

Kiedy parę lat temu dostałam od siostry prezent z jej podróży do Włoch, byłam zachwycona. Był to mój pierwszy egzemplarz magazynu Vogue. Nie mogłam się napatrzeć no to piękne wydanie, z cudnie błyszczącą okładką.

Vogue231015001

Od tego czasu Vogue towarzyszył mi już cały czas. W czasie różnych wyjazdów zagranicznych, pierwszą rzeczą, jaką kupowałam zaraz po przyjeździe był właśnie najnowszy numer Vogue’a. Również wszyscy moi znajomi doskonale wiedzą co mogą mi sprezentować z ich podróży. Dzięki temu uzbierałam już całkiem pokaźną kolekcję Vogue’ów z Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Holandii, Turcji, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.  Mimo częstej bariery językowej, uwielbiam oglądać zdjęcia z sesji mody czy odkrywać różnice między edycjami z każdego kraju.

Dlatego też „Vogue. Za kulisami świata mody” napisane przez Kirstie Clements, byłą naczelną australijskiej edycji magazynu, było dla mnie lekturą obowiązkową.  Już sam opis z tylnej okładki intryguje i zachęca do lektury:

„Brzydka prawda o modzie. A może zemsta na imperium Ruperta Murdocha?

Sławni projektanci, gwiazdy i celebryci. Ekskluzywne sesje zdjęciowe, wystawne bankiety, egzotyczne podróże i wielkie pieniądze. Piękno i elegancja..

Brzmi jak bajka, ale za glamourową fasadą kryje się brzydka prawda o bezwzględnym i brutalnym biznesie, którego ofiarami często stają się modelki głodzące się, by osiągnąć „rozmiar zero” oraz pracownicy modowych magazynów spełniający dziwne zachcianki fotografów, kreatorów i gwiazd.

Kirstie Clements była redaktor naczelną australijskiej edycji „Vogue’a” przez trzynaście lat. Zaczynała w wieku 23 lat jako recepcjonistka. Współpracowała blisko z Karlem Lagerfeldem, Kylie Minogue, Cate Blanchett, duńską księżniczką Marią i wieloma innymi osobistościami, czołowymi modelkami i wybitnymi fotografami. U szczytu kariery, w maju 2012, została nagle i bezceremonialnie zwolniona z posady.”

„Zemsta”? „Prawda o bezwzględnym i brutalnym biznesie”? „Ofiary”? O co chodzi? Szybko zabrałam się za czytanie.

Jednak czy naprawdę taka jest ta powieść?

Kirstie Clements była związana z Vogue’iem 23 lata, z czego 13 lat zajmowała stanowisko redaktor naczelnej. Przez te lata poznała wszystkie tajniki pracy w magazynie, wszystkie jej wady i zalety. Pracowała na wielu różnych stanowiskach, za każdym razem była inaczej traktowana. Jednak czy naprawdę napisanie tej powieści miało na celu zemstę? Ja tego nie odczułam. Książka napisana jest łagodnym językiem, bez wyraźnej krytyki. Clements porusza różne wątki ze świata mody, od pracy w magazynie, przez sesje zdjęciowe, aż po pokazy mody i inne spotkania promocyjne. Otwiera oczy na problemy związane z prowadzeniem czasopisma, a także na niepisaną hierarchię osób ze świata mody.

Vogue231015002

Oczywiście nie mam tu na celu zdradzenia jakichkolwiek szczegółów książki. Powiem jedynie, że nie warto spodziewać się „sensacji”, o której wspomniano w opisie powieści. Jednak uważam, że „Vogue. Za kulisami świata mody.” Jest lekturą obowiązkową dla wszystkich miłośników mody.

Po lekturze książki zaczęłam inaczej patrzeć na ten magazyn. Nie widzę w nim już tylko zdjęć ubrań z najnowszych kolekcji. Teraz jestem w stanie wyobrazić sobie, jak przebiegało jego tworzenie i że egzemplarz, który mam przed sobą nie jest tylko zwykłym czasopismem o modzie, tylko jest efektem pracy setek ludzi niemal 24h na dobę.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *